top of page

תעודת בגרות

השורה התחתונה של בית הספר.  

סדרה של בחינות ובסיומן – תעודה.

התעודה והבחינות יחד, הן החבילה המסכמת של "לימודי הליבה", ונקראות בשם המקוצר: "הבגרות".

"הבגרות" זה האופק של בית ספר התיכון.

שלכם, ישראלים בני 17-18,  בלי הבדל דת גזע ומין. של תלמידים מקובלים או דחויים, חנונים או סאבאבים, צפונבונים או ערסים, גאונים ומחוננים, לקויי למידה ועצלנים באופי. כולם זכאים לתעודה אם הם ניגשים לבחינה.

חמש יחידות, ארבע יחידות או רק שלוש – לא חשוב מה בחרתם, העיקר שקיבלתם ציון מתאים ואתם מחזיקים ביד או במחשב את "תעודת הבגרות" - כרטיס הכניסה שלכם אל השדרה המרכזית של החיים. התעודה שתקבע אם תתקבלו לאוניברסיטה, ואיזו קריירה תהיה לכם בחיים, אם בכלל. 

ותכל'ס ?

התעודה עצמה זו חתיכת נייר או קובץ מחשב שמספרים סיפור ענק בכמה כותרות קצרות ותמציתיות, עם כמה מספרים מ-1 עד 100, וכל מספר הוא הציון שקיבלתם בכל אחת מבחינות הבגרות.

בגרות 5.png

והבחינות, הו...הבחינות.

 

בחינות בגרות הן המשימה העיקרית שלשמה כינסנו אתכם בבית ספר יסודי, אחר כך בחטיבת ביניים ובסוף בסוף, בחטיבה העליונה - התיכון. אז יאללה, תלמידים יקרים, עכשיו כשאתם בכיתה י"ב, בואו נראה בשביל מה שלחנו אתכם כל בוקר לבית הספר ומה עשיתם שם מגיל שש.

הרי אתם לא הגעתם לשם בשביל שיעשו לכם בייבי סיטר בזמן שההורים הלכו לעבודה. נכון ? שלחנו אתכם גם כדי שתהיו ילדים טובים ומחונכים, ולהקנות לכם דרך ארץ. ועל הדרך תעשו טיול שנתי, תסעו ל"יד-ושם" ולכותל המערבי ולכל האייקונים ואתרי המורשת והגבורה שמחברים אתכם אל הישראליות, ותתחברו לחבורות, ותלכו אחרי ה"מקובלים והמקובלות" או תתנסו בחוויה של להיות מבודדים, ותחושו אהבת נעורים, ותתנסו בנשיקה ראשונה, ותחושו תסכול ראשון ואכזבה ראשונה...

...הכל  נכון.

אבל תכל'ס...בסוף בסוף...רצינו שיהיה לכם בגרות.

 

בחינת בגרות, היא קו המרוץ של תלמידי ישראל במערכת החינוך הממלכתית.

זה לא בוחן פתע. לא בחינת סוף שנה. לא מבחן גמר. לא עבודת מסכמת. לא מתכונת. לא תגבור עם שעורים פרטיים או בלי.

בחינת בגרות היא הדבר האמיתי. וככה עשיתם אותה:

חרשתם י"ב שנים ועוד כמה לילות ארוכים במיוחד לפני המועד, הגעתם אל הכיתה והתיישבתם כל אחד בשולחן נפרד, למניעת העתקות. והיה מורה אחד שהשגיח, ואתם בהיתם בחלון ובנייר שלפניכם כדי לזכור את התשובה הנכונה, ואולי בדיוק באותה שנייה גורלית – הכניסה אתכם לבלק-אאוט. הצצתם לשולחן על ידכם, קרצתם לחבר/ה, גם יצאתם לשירותים, אולי כדי להירגע אולי להוציא "שליפים", וחזרתם לממש את רגע השיא בלימודים, ולהשלים שעתיים אחרונות בחומרים משעממים שלא תגעו בהם עוד לעולם.

בגרות 3.jpg

עכשיו כל מה שנותר לכם זה לחכות כמה חודשים ולדעת אם עברתם את האודישן הגדול ביותר בחייכם.

נכשלתם במקצוע אחד או יותר ? יש מועד ב' ויש בתי ספר אקסטרניים.

לא עברתם את הבחינות או שלא ניגשתם בכלל ? אתם לא לבד. רק כמחצית מתושבי ישראל מחזיקים תעודת בגרות.

 

הצלחתם בכל הבחינות ? יש לכם תעודת בגרות.

אחריה, נסגרו שערי הנעורים ונפתח לפניכם השער אל העולם הגדול.

 

 

נ.ב.

זה רק בינינו, ואל תתנו להורים שלכם לקרוא את השורות הבאות:

אפשר להצליח בחיים גם בלי תעודת הבגרות. זה קצת יותר קשה, אבל לא בלתי אפשרי.

תשאלו את יאיר לפיד או את ירון לונדון.

        זהו חלק מפרויקט "כמוסת זמן ישראל 1948-2023".


מה היא כמוסת הזמן ?

לקט נבחר של 75 תמונות מצב ישראליות כאלה שהיו ועדיין כאן איתנו. כל אחת מהן שווה הגדרה מעודכנת עם כמה מילות הסבר יחד עם טיפ טיפה היסטוריה. ככה בקטנה - וכולן יחד נכנסות לתוך כמוסת זמן וירטואלית שתישאר באוויר למען הדורות הבאים.

אפשר לראות מה נכנס אליה בהקלקה על הכמוסה.

bottom of page