top of page
בָּלָגָן

מצב ישראלי נפוץ.

הבלגן חוגג בכל מקום בו העניינים לא מסודרים כמו שצריך, או לפחות כפי שאפשר היה לצפות מהם. נכון שמצבים כאלה יש בכל מקום בעולם, אבל רק בישראל זה בָּלָגָן – מילה קטנה, רק ארבע אותיות, עם משמעות אחת שמתארת הרבה מאד מצבים בהגדרה קצרה וקולעת.

אם למשל, קשה להסביר איך נראה חדר לא מסודר של הילד, ומה מרגישים בתור הבלתי נגמר של היוצאים לחו"ל מנתב"ג, ומה חושבים חברי הכנסת על הדיון בו הם משתתפים וצועקים אחד על השני וקוטעים נאומים, ואיך זה להיות במטבח אחרי שהאורחים הלכו והכיור התמלא בצלחות וכוסות וסירים...

...קוראים לזה פשוט: בלגן.

כשהניירות של הפקיד במשרד מפוזרים על השולחן – זה לא אי-סדר. זה בלגן.

כשהמקהלה לא מצליחה לשיר בהרמוניה – זה לא בליל של קולות. זה בלגן.

וכשהחיילים במצעד לא צועדים בקצב אחיד – זה בלגן שיכול להטריף את הרס"ר.

כשהרמזור בצומת מקולקל, והמכוניות חוסמות אחת את השנייה – נוצר בלגן בכביש.

וכשהפורצים עזבו את הדירה "זה היה פשוט בלגן שאי אפשר לתאר".

בלגן 4.jpg

 בלגן היא בין המילים הראשונות שלומדים ומפנימים עולים חדשים, מכל הגלויות דוברי כל השפות, אחרי שלמדו להגיד שלום.

BALAGAN

גם תיירים מתחברים בקלות אל המילה. היא קלה לקליטה באוזן ולגלגול על הלשון, יש לה צליל בינלאומי, היא רווחת בשפתם של עמים אחרים, והיא תואמת מצבים ישראלים שאפשר להיתקל בהם בחיי היום יום: בכיתה של ילדים מופרעים ומורה שלא משתלטת עליהם, בסביבות אירוע אסון עם המוני אנשים אובדי עצות, בתור לאשנב עם ממתינים חסרי סבלנות.

 

בלגן ישראלי יכול להיווצר עם תכנון מוקדם או בלי.

השוק, למשל, בנוי על עקרון הבלגן. עובדה: הבלגן עושה רושם על מי שמאמין כי יותר זול לקנות בו. על פי אותו הגיון, יש סוחרים שמקימים עסק מסחרי שמבוסס על רעיון הבלגן  - הם מתאמצים לבָלגֶן את הסחורה ולהניחה ללא סדר בשטח המכירה, כדי להידמות לשוק, כדי לשכנע את הלקוחות שהם חוסכים בעלויות התצוגה כדי שהמחיר יהיה זול יותר.

לעומת זאת, האשה לא מתכננת את הבלגן בתיק שלה, אבל לעתים קרובות עליה להפוך את תוכנו כדי למצוא בו את הליפסטיק. והגבר לא מתכוון לבלגן את הבגאז' במכונית אבל עובדה: אי אפשר לסגור את הדלת האחורית. האוהדים לא התכוונו להתפרץ למגרש הכדורגל ולעשות בלגן אבל הגולים שחטפה קבוצתם פשוט הוציא להם את העצבים.

מול כל אלה, הפָּאזֶל - הוא דווקא בלגן חיובי, ועיסוק מחשבתי למי שמרכיב אותו.

בלגן 3.jpg

אוקסימורון: בלגן מאורגן.

סיבה לפרישה מהמסיבה: נהיה בלגן.

קריאת קרב: "יאללה בלגן".

פתרון לבלגן ברמה אסטרטגית: תיאום בין הגופים השונים.

יאללה בלגן.jpg

        זהו חלק מפרויקט "כמוסת זמן ישראל 1948-2023".


מה היא כמוסת הזמן ?

לקט נבחר של 75 תמונות מצב ישראליות כאלה שהיו ועדיין כאן איתנו. כל אחת מהן שווה הגדרה מעודכנת עם כמה מילות הסבר יחד עם טיפ טיפה היסטוריה. ככה בקטנה - וכולן יחד נכנסות לתוך כמוסת זמן וירטואלית שתישאר באוויר למען הדורות הבאים.

אפשר לראות מה נכנס אליה בהקלקה על הכמוסה.

bottom of page