top of page

נכי צה"ל ומשפחות שכולות

שתי קבוצות אוכלוסייה שיש להן מעמד מקודש בחברה הישראלית.

בקבוצות אלה חברים, בעל כורחם, מאות אלפי אנשים ובני משפחות ששילמו, ועודם משלמים, מחיר אישי בגופם ובנפשם, כדי שמדינת ישראל תמשיך להתקיים כמדינה עצמאית. על כך הם זוכים להוקרה. הם על תקן "פרות קדושות" שאסור לגעת בהם, אסור לפגוע או ללגלג, ומותר לסלוח להם גם אם לפעמים מישהו מהם מעצבן.

 

מעמדם המיוחד נובע מהמצב הביטחוני, שהוא כשלעצמו ערך עליון בנרטיב של מדינת ישראל.

עצם קיומה, כבר 75 שנים, נשען על צה"ל וכוחות הביטחון האחרים - ה"מוסד", שירות הביטחון הכללי (שב"כ), משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר.

וזה לא הולך להסתיים בעתיד הנראה לעין.

לכן, כל עוד יש כאן מלחמות ומבצעים צבאיים, אזרחי ישראל יכירו תודה למי שמשרת בהם, וירגישו שיש להם חוב מוסרי כלפי אלה שנפגעו מהשירות, ובני משפחותיהם.

נכי צהל ומשפחות שכולות 1.jpg

משפחות שכולות

 

מאז קום המדינה הלכו לעולמם כ-25,000 איש ואשה במהלך שירותם למען ביטחון המדינה. הם מוגדרים באופן רשמי "חללי צה"ל וכוחות הביטחון". רובם המוחלט צעירים מאד בגילם, שחייהם הסתיימו מוקדם עקב פעילות צבאית, תאונה, או מחלה. הם הותירו אחריהם בני משפחה שכולה שמעמדם מקודש: הורים, אחים ואחיות, בת/בן זוג, וילדים.

האֵבֶל של כל משפחה הוא אֵבֶל רשמי של המדינה.

זה בא לידי ביטוי מיידי: הלוויה נערכת בטקס צבאי מלא בחלקות מיוחדות שבבתי קברות בכל רחבי הארץ. לאחר הלוויה תשמור המדינה על קשר ישיר עם בני המשפחה, תחבק אותם ותסייע להם באמצעות תגמולים כספיים חודשיים, ומערך סוציאלי שמלווה כל אחד מבני המשפחה באופן אישי.

 

קבוצה נוספת של משפחות שכולות כוללת משפחות "חללי פעולות איבה".

אלה איבדו את יקיריהן בפעולות טרור או כתוצאה מפעולה צבאית של כוחות אוייב - בן או בת, אח או אחות בן או בת זוג.

עד שנת 2023 נמנו כ-5,000 חללי פעולות איבה - תינוקות וקשישים, נערים ובני גיל העמידה. כולם היו במותם אזרחים מהשורה שלא שירתו בכוחות הביטחון. ובכל זאת, מותם הוא חלק מהסיפור הישראלי. במיוחד בעשורים האחרונים בהם פיגועי הטרור הפכו להיות חלק מהשיגרה היומית, ומספר הנפגעים בהם הלך והתעצם.

המדינה מכירה בטרור כחלק ממלחמת הקיום שלה ובכך שנפגעיו שילמו בחייהם למען עצמאותה ומחויבת להם. הטיפול בהם נעשה באמצעות משרדי ממשלה כמו: הביטוח הלאומי או משרד הרווחה.

יום אחד בשנה, ד' באייר על פי הלוח העברי, הוא יום זיכרון לאומי שמוקדש לכל המשפחות השכולות.

ביום הזה מורידים את דגל המדינה לחצי התורן, נערכים טקסי אזכרה פרטיים וציבוריים, וכל כלי התקשורת עוצרים את שידוריהם הרגילים וממלאים את לוח השידורים בסיפורי נופלים ומתים. בכל טקס, בכל סיפור, שמור מקום של כבוד לבני המשפחות השכולות שזוכים לעידוד ונחמה לאומית.

הקירבה הצמודה בין יום העצמאות ליום הזיכרון באה לידי ביטוי במשפט הנפוץ ביותר ביום הזה: "במותם ציוו לנו את החיים". והציווי הוא המורשת שהיא נחלתם של כל אזרחי ישראל המוקירים ומחבקים את המשפחות השכולות.

הילד להב על המצבה של אביו הלוחם מיכאל כהן.jpg

תמונתו האייקונית של הילד להב
על מצבת קברו של אביו לוחם הימ"מ מיכאל כהן

נכי צה"ל

 

נכי צה"ל נפצעו או חלו במהלך שירותם בצה"ל או באחד מכוחות הביטחון האחרים.

מדינת ישראל מדגישה את חובתה לאנשים האלה, מצדיעה להם באירועים לאומיים, וגם נדיבה איתם – מממנת כל טיפול שהם צריכים וגם משלמת להם גימלה קבועה מדי חודש.

 

מספרם של נכי צה"ל עולה ועולה מדי שנה, כי המלחמות והמבצעים הצבאיים לא הסתיימו.

בשנת 2023 מספרם מוערך בכ-100 אלף אנשים - כשליש מהם נפגעו בפעילות צבאית, עוד כשליש בתאונות, והייתר ממחלות ובעיות רפואיות שונות. יש ביניהם עיוורים, קטועי יד או רגל, סובלים מכוויות קשות, הלומי קרב ופגועים מכל הסוגים והסיווגים – קשה, בינוני וקל.

כולם מטופלים בטיפול הרפואי הכי מושקע, ומקבלים ליווי שיקומי הכי טוב שאפשר.

 

יש להם מסגרת ארגונית חזקה ויעילה – ארגון נכי צה"ל, שדואג לשמור על זכויותיהם המעוגנים בחוקים ותקנות, ועל רווחתם האישית מעבר למה שנקבע. הארגון מפעיל ברחבי הארץ ארבעה מרכזי ספורט ושיקום שנקראים: "בית הלוחם", ומארגן עבורם פעילויות תרבות ונופש לאורך כל השנה.

 

היחס המיוחד לו הם זוכים, מבדיל את נכה צה"ל מכל נכה ישראלי אחר שנכותו מולדת או נגרמה מתאונה, מחלה או פיגוע טרור. תעודת נכה צה"ל שווה יותר מכל תעודת נכות אחרת - יותר דלתות נפתחות בפניו, יותר זכויות מוענקים לו, יותר תשומת לב ניתנת למצוקותיו. אפילו יותר מתעודת נכה של נפגעי פעולות איבה.

ככה נקבע בנרטיב הישראלי.

זה מובן מאליו ואין על כך ערעור. שהרי בסופו של דבר, נכותם היא מחיר יקר ששילמו בגופם ובנפשם למען ביטחון המדינה.

ארגון נכי צהל 1.jpg

        זהו חלק מפרויקט "כמוסת זמן ישראל 1948-2023".


מה היא כמוסת הזמן ?

לקט נבחר של 75 תמונות מצב ישראליות כאלה שהיו ועדיין כאן איתנו. כל אחת מהן שווה הגדרה מעודכנת עם כמה מילות הסבר יחד עם טיפ טיפה היסטוריה. ככה בקטנה - וכולן יחד נכנסות לתוך כמוסת זמן וירטואלית שתישאר באוויר למען הדורות הבאים.

אפשר לראות מה נכנס אליה בהקלקה על הכמוסה.

bottom of page