top of page

בְּרֶסלָבִים

הברסלבים הם זרם דתי-חברתי שהפך להיות חלק מהנוף הישראלי.

הם דתיים חרדים, משתייכים לחצר חסידית שנקראת "ברסלב". אבל בניגוד לכל הפלגים החסידיים שמסתגרים ומתבדלים בקהילותיהם – הברסלבים מוחצנים ויוצאים לכל פינות הארץ להפיץ את תורתם ולקרב אליה ישראלים אחרים.

רואים אותם בשווקים, ברחובות ראשיים, בכבישים, ובמקומות בהם יש ריכוז של ישראלים.

שומעים אותם כשהם מגיעים, בקבוצות קטנות עם רכב שממנו בוקעים צלילים של מוסיקה רועשת במקצבי דיסקו וטכנו מערביים. המוסיקה היא רקע למילים ופסוקים מכתבי הקודש, ולאקסטזה של ריקודים.

רואים אותם מתבודדים ביער ומנהלים דיאלוג עם אלוהים.

פוגשים אותם במעיינות טבעיים טובלים כדי לטהר את נפשם.

נתקלים בהם בצמתים סואנים – מנסים לקבץ נדבות באמצעות מכירת ספרים מתוצרת עצמית.

 

לקראת ראש השנה הם ממלאים מטוסים שממריאים מנתב"ג לאוקראינה. שם הם נאספים בהמוניהם בעיירה שנקראת אוּמָן, סביב הקבר של הרבי מברסלב הראשון והמקורי, רבי נחמן מאומן. בהתכנסויות אלה מצטרפים אליהם עשרות אלפי ישראלים, חילונים ומסורתיים, ששמעו על החוויה הייחודית ובאים להיות חלק ממנה.

ברסלבים 2.jpg

הברסלבים מקדשים את שמחת החיים ועובדים את ה' בסגנון ייחודי.

חייהם הפרטיים מתנהלים בקהילות רבות הפזורות בכל רחבי הארץ - כל קהילה והמנהגים שלה, כל קהילה והרבי שלה, המנהיג ומתווה הדרך. אבל את כולם מאחדת הסגידה לצדיק הקבור באומן, ולתורתו שעיקריה מבוססים על מיסטיקה יהודית.

אורח החיים שלהם מתנהל על פי קודים של החברה החרדית, אבל ניכר בהם שהם מחוברים אל הישראליות ומושגי היסוד שלה - עובדה שמושכת אליהם ישראלים מחפשי דרך שמוצאים אצלם את האור.

מספרם נאמד בכ-100 אלף ויותר, ורבים מהם עברו תהליך של חזרה בתשובה.

נוכחותם בולטת מאד בנוף הישראלי.

גבר ברסלבי יכול להיראות לבוש כמו חסיד רגיל עם קפוטה ועם שטריימל. וגם יכול להיראות "פריק" תל אביבי, עם ג'ינס בלוי וחולצה מרושלת, והחוטים של ציצית מבצבצים מהרווח שבין החולצה למכנסיים. ברסלבי יכול להיות עם זקן או בלי, עם שיער ארוך או שיער קצוץ קצוץ כמו קרחת. יש את המוחצנים שמכסים את ראשם עם כיפה לבנה ענקית ועליה כיתוב שנראה כמו קוד של מחשב.

הכיתוב: "נ-נח-נחמ-נחמן מאומן" הוא לוגו מקודש עבור אחד מהפלגים שלהם אבל בעיני הישראלים הוא הסמל המסחרי המוכר ביותר של כל הברסלבים.

הברסלבי יכול להיות אשכנזי או מזרחי, צעיר או מבוגר, בוגר שירות צבאי או אברך תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו, עבריין לשעבר וחוזר בתשובה בהווה. יש ביניהם בעלי תואר אקדמי וגם חסרי השכלה, פקידי בנק וסוכני מכירות, קיבוצניקים ועירונים - הכל הולך אצלם. העיקר זו שמחת החיים המוחצנת שהם מפגינים כלפי חוץ וזה מה שעושה אותם ייחודיים כל כך ובולטים בשטח.

אשתו של הברסלבי לא בולטת בשטח.

היא תישאר מאחורי הקלעים, צנועה וחסודה עם כיסוי בד על שיער ראשה, ופעמים רבות נגררים אחריה ילדים רבים, ואינה שונה מנשים אחרות בקהילה החרדית.

ברסלבים 1.jpg

        זהו חלק מפרויקט "כמוסת זמן ישראל 1948-2023".


מה היא כמוסת הזמן ?

לקט נבחר של 75 תמונות מצב ישראליות כאלה שהיו ועדיין כאן איתנו. כל אחת מהן שווה הגדרה מעודכנת עם כמה מילות הסבר יחד עם טיפ טיפה היסטוריה. ככה בקטנה - וכולן יחד נכנסות לתוך כמוסת זמן וירטואלית שתישאר באוויר למען הדורות הבאים.

אפשר לראות מה נכנס אליה בהקלקה על הכמוסה.

bottom of page