top of page

מָדָ"א - מגן דוד אדום

מגן דוד אדום הוא ארגון ההצלה הלאומי של ישראל.

בשפת היום-יום של הישראלים הוא נקרא בקיצור: מגן דוד, וגם זה הולך ומתקצר עם השנים - האזרחים דוברי עברית מסתפקים בראשי תיבות שנהיו כבר מילה בפני עצמה: מָדָ"א.

 

נקלעת לתאונה ? אתה במצוקה רפואית ? מישהו נפגע לידך או חטף התקף לב ? את בחודש התשיעי והמים כבר יורדים ? הילד נחנק מגלעין משמש ? הילדה הוכשה על ידי נחש ?

אתם מזעיקים את מד"א.

מחייגים בטלפון את החיוג מקוצר 101, והמוקדן או המוקדנית התורנים של מד"א עונים לך מיד. תוך כדי השיחה ישלחו אמבולנס וגם יעדכנו את המשטרה, ואם צריך גם את מכבי אש. עד שהאמבולנס יגיע, יתדרכו אותך בטלפון מה לעשות כדי למנוע החמרה של המצב.

חובשת-במוקד-מדא-מקבלת-קריאה-על-הכשת-נחש-צילום-דוברות-מדא.jpg
מוקד-מגן-דוד-אדום.-צילום-דוברות-מדא.jpg

מָדָ"א לשירותכם 24/7 בכל פינה ברחבי ישראל.

זו לא פרסומת - זה חלק מההוויה הישראלית במשך 75 שנים, מאז שהוקמה המדינה, ועוד הרבה שנים קודם לכן, בתקופת "היישוב העברי" תחת שלטון המנדט הבריטי.

אין ישראלי שלא מכיר את האמבולנס הלבן עם סמל "מגן דוד" בצבע אדום.

האמבולנסים של מד"א דוהרים בכבישי ישראל עם פנסים מהבהבים על הדופן העליונה, וסירנות משמיעות צפירה רועשת. לכל מי שנקלע על דרכם, תמונת המצב ברורה: חיים של אדם בסכנה, וכל שנייה חשובה להצלתו. המכוניות על הכביש מפנות את הדרך, הולכי רגל זזים הצידה וממתינים לפני מעבר חצייה.

כשהדרך לא פנויה והאירוע חמור, האמבולנס הדוהר יחצה רמזורים אדומים, בזהירות כמובן. ואם אין ברירה גם ייסע בנתיב נגדי ויעלה על המדרכה - העיקר להגיע כמה שיותר מהר לחדר המיון של בית החולים. זו התחנה האחרונה במסעו. שם הוא מוריד אלונקה ועליה נוסע או נוסעת תורנים שחייהם בסכנה. נושאי האלונקה יפקידו אותו/ה בידי אחיות ורופאי חדר המיון בבית החולים, והאמבולנס ימשיך הלאה לקריאה הבאה.


צוותי ההצלה של מד"א כבר ראו הכל – תאונות דרכים ותאונות עבודה, אסונות טבע ואירועים רבי נפגעים, מחלות קשות והתאבדויות.

הם והאמבולנסים והאלונקות - חלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי החי והמת.

הם נראים בתמונות מלחמה ופיגועי טרור, מחלצים תחת אש ודוהרים לבית חולים. הם הנשימו טובעים בים. הם העניקו טיפול ראשוני ומציל חיים לנפגעי חרדה, שבץ מוחי, כוויות, שברים וכל אירוע של מצוקה רפואית קשה או קלה. הם יילדו תינוקות שהקדימו לצאת אחרי ירידת מים פתאומית, והם זיהו חיים שנפסקו באופן פתאומי.

חילוץ 4 מדא א.jpg

מגן דוד אדום זה לא רק אמבולנסים.

מד"א זה אלפי מתנדבים – מבוגרים ובני נוער – פרמדיקים וחובשים ואחיות ורופאים, נהגים וחברי הצוות שיושבים בכל אמבולנס ועושים עבודת מקצועית ומסורה.

מד"א זה גם מרפאות לטיפולי חירום מיידיים, כאלה שלא מצדיקים נסיעה בהולה לבית חולים.

מד"א זה קורסים לעזרה ראשונה, וסיוע הומניטרי ברחבי העולם, וניידת של "בנק הדם" שעומדת במקומות הומי אדם ומתרימה דם מהעוברים והשבים, וגם אמבולנס המשאלות – שמגיע במיוחד כדי למלא בקשות של אנשים המתמודדים עם מחלות קשות או סופניות ושיכולת הניידות שלהם אבדה.

 

מד"א זה 101, וכל ישראלי נושא בליבו תפילה שלא יזדקק לו.

אבל אם כן – הוא יידע שיש על מי לסמוך.

Mada_logo.svg.png

הרחבה על מגן דוד אדום - לחצו לקריאה בוויקיפדיה

על ההיסטוריה של מגן דוד אדום - לחצו לקריאת ספר תולדות מד"א

        זהו חלק מפרויקט "כמוסת זמן ישראל 1948-2023".


מה היא כמוסת הזמן ?

לקט נבחר של 75 תמונות מצב ישראליות כאלה שהיו ועדיין כאן איתנו. כל אחת מהן שווה הגדרה מעודכנת עם כמה מילות הסבר יחד עם טיפ טיפה היסטוריה. ככה בקטנה - וכולן יחד נכנסות לתוך כמוסת זמן וירטואלית שתישאר באוויר למען הדורות הבאים.

אפשר לראות מה נכנס אליה בהקלקה על הכמוסה.

bottom of page